Regulamin korzystania z podręczników >>> TUTAJ
KONKURS
Prezentacja Wystawa Dar na 100 lecie urodzin Jana Pawła II
Warto wziąć udział!
Kampania “Mała Książka-Wielki Człowiek”
W 2020 roku ruszyła trzecia edycja programu “Mała Książka-Wielki Człowiek“. Po noworodkach i przedszkolakach przyszedł czas na dzieci rozpoczynające edukację w szkole podstawowej i naukę czytania. Każda szkoła w Polsce już otrzymuje wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów przygotowane przez Instytut Książki. W skład wyprawki wchodzą książka “Pierwsze abecadło“, bardzo przydatna broszura edukacyjna dla rodziców i opiekunów “Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki wręczono uczniom na spotkaniu z nauczycielem bibliotekarzem w ostatnim tygodniu października br.
Celem głównym kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci różnych grup wiekowych. Czytanie jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed uczniami klas pierwszych. Dzięki wyprawce czytelniczej obcowanie z książką, czytanie, może stać się prawdziwą przyjemnością, rozbudzić dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość. W efekcie wszyscy zaangażowani w pracę z wyprawką oczekują, że mali czytelnicy rozbudzą w sobie nigdy nie kończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów. Z pewnością książka z pięknymi ilustracjami Joanny Chmielewskiej, zabawa z kreatywnym alfabetem do wycinania i teksty zamieszczone w książce zachęcą do czytania międzypokoleniowego z rodzicami, dziadkami, opiekunami, rodziną, bliskimi czy nauczycielami. Specjalnie przygotowane wydawnictwo zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. W pięknie wydanej pozycji znajdziecie wiersze i fragmenty znanych książek takich autorów, jak Jan Twardowski, Józef Czechowicz, Dorota Terakowska, Małgorzata Musierowicz, Anna Onichimowska, Rafał Kosik, Marcin Szczygielski.
Klasa 1 b wraz z wychowawcą od razu przystąpiła do codziennej lektury, tworzenia prac plastycznych i redagowania opowiadań. Klasa 1 a i 1 c przyjęły inny program pracy z lekturą, z zaangażowaniem rodziców. Klasa 1 d podejmie czytanie w połowie listopada, a biblioteka z przyjemnością zgromadzi tzw. materiał twórczej, mozolnej akcji czytelniczej.
My, nauczyciele bibliotekarze, życzymy pierwszoklasistom zachwytów w czasie czytania i nauki z tą książką oraz niezapomnianych przeżyć płynących z jej lektury! Bardzo cieszy nas też fakt, że nie tylko nauczyciele i rodzice myślą o młodych czytelnikach, ale i instytucje kultury dzięki którym taki projekt może być realizowany.
Informacje o kampanii:
http://wielki-czlowiek.pl/kategoria/aktualnosci/
Sprawozdanie merytoryczne z realizacji zadań dotyczących Priorytetu 3 – ZE 4 – biblioteka – TUTAJ
Regulamin wypożyczania i udostępniania darmowego podręcznika dla uczniów – TUTAJ
Akcja JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM- KLIK
dyplom za udział w akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
Biblioteka ZE nr 4 w Zielonej Górze
Biblioteka szkolna
mgr Lilla Wójkiewicz
mgr Ewa Trześniowska
…………………………………………………………………………..
BIBLIOTEKA
W bibliotece obowiązują proste i nieskomplikowane zasady:
zgodnie z myślą przewodnią:
Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka
U nas uczniowie mogą:
– wybierać i wypożyczyć książki
– czytać czasopisma
– korzystać z komputerów
– wyszukiwać informacje
– korzystać ze słowników i encyklopedii
– myśleć
– uśmiechać się
ponieważ:
– chętnie ich widzimy i z nimi rozmawiamy
– nie oceniamy ich
– do niczego nie zmuszamy
Ponad 15 500 książek, płyt, kaset – tyle liczy nasz księgozbiór. Największym powodzeniem wśród czytelników cieszą się lektury szkolne, a także ulubione książki wybrane przez uczniów.
Zaczytane SERIE FRANKLINÓW, Martynki, Dziennik cwaniaczka, Koszmarne Karolki – to hity biblioteki. Cieszy nas wzrost czytelnictwa, ale przede wszystkim – prawdziwe zapotrzebowanie na książkę drukowaną. Żadne e-wydanie nie zastąpi pięknej literatury, którą można wziąć do ręki i z umiłowaniem przeczytać każdą stronę.
Codzienni, stali czytelnicy odwiedzający bibliotekę są dla naszej szkoły pewnego rodzaju wizytówką życia kulturalnego, jak i potwierdzeniem -że kto czyta -nie błądzi , kto czyta – o więcej książek pyta i kto czyta -żyje podwójne
To, że stwarzamy coraz lepsze warunki w czytelni i bibliotece – zawdzięczamy dyrekcji szkoły, która w miarę możliwości, finansuje zakupy nowych książek i czasopism
Może liczby znaczą niewiele, ale obecność w czytelni każdego dnia ponad 60 czytelników oraz około 78-90 wypożyczonych książek mówią nam, że biblioteka szkolna jest potrzebna i nie da się w szkole przeżyć dnia bez odwiedzin tego miejsca.
MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ
Biblioteka szkolna posiada 4 stanowiska komputerowych oraz dwa urządzenia wielofunkcyjne. Uczniowie i nauczyciele korzystają z Internetu, przygotowane materiały
mogą drukować na dostępnym sprzęcie.
Aktualnie zatrudnionych jest dwóch nauczycieli bibliotekarzy: pani Małgorzata Rudowicz i pani Lilla Wójkiewicz.
Zapraszamy do biblioteki codziennie od 7,30 do 15,30.
…………………………………………………………………………………………
Oprac. Lilla Wójkiewicz